Nano ochrana
NANOTECHNOLÓGIA v posledných rokoch zaznamenala veľký rozmach. Je čoraz častejšie označovaná ako technológia 21. storočia, ktorá otvára nové možnosti pri vývoji nových materiálov.
Ako funguje ochrana povrchov pomocou nanotechnológií? Po použití vhodného nanoproduktu sa na povrchu materiálu vytvorí nanovrstva, ktorá povrch zušľachťuje a ochraňuje.
NANO-ČASTICE sa rôznymi technológiami aplikujú na povrchy rôznych materiálov, kde vytvárajú nano-povlak. Vďaka svojim rozmerom vniknú do najhlbšej štruktúry daného povrchu a tým chránia materiál pred extrémne chemickým a mechanickým vplyvom. Ďalšou výhodou ošetrenia nanotechnológiou je tepelná odolnosť až do teploty 450°C , tiež je stabilná pri UV žiarení a odolná voči mrazu.
Ochrana povrchu – aplikáciou nanoprípravkov na rôzne materiály, či už ide o keramiku, sklo, prírodný kameň, betón, drevo ba dokonca aj textil a kožu im dodáva také vlastnosti, ktoré zachovávajú ich stav nezmenený po dlhú dobu.
Ošetrený povrch zabraňuje prenikaniu špiny, nečistôt, mastnoty a prachu do štruktúry materiálu. Tým, že odpudzuje vodu sa nečistoty naviazane na jej kvapôčky pekne sklznu po povrchu . Takým spôsobom je najvhodnejšie ošetriť fasády (kvôli prachu, machu, aj sprajerom), kamenné alebo pieskovcové obklady, ktoré majú tendenciu nasiaknuť vodou a na ich povrchu sa časom vytvárajú tmavé fľaky spôsobené nečistotami, lišajníkmi, hubami….,
Použitím nanoproduktov možno docieliť:
- vodoodpudivosť, hydrofóbnosť materiálu
- pôsobia proti zahmlievaniu
- zvyšujú lesk povrchov
- pôsobia protišmykovo
- pôsobia antibakteriálne, sú účinné proti pliesňam
- predlžujú životnosť výrobkov
- znížia námahu pri každom ďalšom čistení, údržbe
- vzhľad povrchu sa použitím nanoproduktov nemení
- nezanechávajú mastný film, nespôsobujú tuhnutie povrchu, zmeny farby